1. Aktywny wypoczynek

Kajakarstwo to świetna możliwość do sprawdzenia swoich sił i umiejętności, a przede wszystkim doskonała forma uprawiania sportu i relaksu. Dzienne pokonywanie kilku-kilkunastu kilometrów podczas spływu to przyjemny sposób na zaznanie odrobiny ruchu nie męcząc się zbytnio, a przenoszenie kajaków przez powalone konary i inne napotkane zatory na rzece to raczej rzadkość. Nie zwalnia nas to z zachowanie czujności i bycia w ciągłej gotowości do szybkiej reakcji na przeszkody. Ten rodzaj wypoczynku wspomaga zachowanie ogólnej aktywności fizycznej.

2. Kontakt z wodą

Ci, którym nie wystarczają wyżej wymienione argumenty, z pewnością docenią bliskość… wody. Wyprawa na rzekę to okazja do pływania, zabaw i relaksu. Dodatkowo pozwala na cieszenie się kąpielami i relaksem nad wodą z dala od turystycznego zgiełku i tłoku na popularnych kąpieliskach. A jak wiadomo odpoczynek nad wodą potrafi fantastycznie zrelaksować i wyciszyć.

3. Kajaki dla każdego

Kajaki to rewelacyjny sposób na spędzanie wolnego czasu, dla osób w różnym wieku, o różnym poziomie zaawansowania. Nieważne czy jesteś początkujący i chcesz cieszyć się powolnym nurtem rzeki, preferujesz ekstremalne spływy górskie i poszukujesz adrenaliny albo po prostu chcesz urozmaicić biwak z bliskimi – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!

4. Bliskość natury

Coraz więcej z nas poszukuje wytchnienia od miejskiego zgiełku i wybiera turystykę na łonie natury – kajakarstwo doskonale wpisuje się w ten trend! Jeśli lubisz bezpośredni kontakt z naturą i chcesz podziwiać przysiadające na nenufarach ważki, zobaczyć żerujące nad polami dzikie ptactwo czy spotkać gaszące pragnienie nad rzeką sarny, powinieneś czym prędzej łapać za wiosło! Wiele polskich rzek przepływa przez tereny będące rezerwatami natury, w których odnaleźć można ciszę i spokój, odpoczywając od wrzawy codziennych spraw.

5. Kajakarstwem się nie znudzisz

Kolejną zaletą jest mnogość tras przeznaczonych na nie tylko na letnie wypoczynki, różne poziomy trudności rzek i możliwość pływania na jedno lub dwuosobowych jednostkach dają w połączeniu niezliczone opcje wypoczynku. Mało? Rzeka żyje cały czas – poziom jej wody się zmienia, przez co przybywa bądź ubywa pozwalanych na niej drzew. Ponadto coraz większą popularność zyskują wyprawy organizowane w innych porach roku niż lato – spływ zimą to dopiero wyzwanie!

6. Coś więcej, niż tylko pokonywanie dystansu – biesiadowanie, gry zespołowe i wakacyjny wypoczynek

Nie ma nic przyjemniejszego niż wspólne biesiadowanie przy ognisku czy grillu po dniu wypełnionym wiosłowaniem. Jeśli to dla kogoś niewystarczające, to z pewnością skusi się na atrakcje, które często organizowane są w połączeniu ze spływami kajakowymi – wycieczki krajoznawcze, plażowanie, wyprawy rowerowe czy paintball.

7. Niskie koszty wypraw

Jedną z najbardziej docenianych zalet spływów kajakowych jest możliwość dopasowania ich ceny do własnej kieszeni. Spanie w domkach letniskowych, gospodarstwach agroturystycznych bądź namiotach, firmowy catering, żywienie się w napotkanych na trasie gospodach lub samodzielne gotowanie na butli gazowej. Rzecz jasna można też regulować czas trwania spływu od którego zależna jest cena – począwszy od parogodzinnych rekreacyjnych wypadów, aż po wielodniowe zorganizowane wyprawy – możliwości jest wiele. Do tego by rozpocząć swą przygodę z kajakarstwem nie potrzeba profesjonalnego sprzętu – wystarczą kąpielówki, nakrycie głowy, krem z filtrem, polar czy kurtka przeciwdeszczowa (zalecana na dłuższe wypady) i para butów do wody za kilkanaście złotych.

8. Kajakarstwo na wyższych obrotach

Choć istnieje spora rzesza fanów ekstremalnych pokonywania rzek w górach, gdzie adrenalina pulsuje na wysokich poziomach, to jej przedsmak można poczuć już podczas „zwykłego” spływu. Sam na sam z nurtem rzeki i czyhającymi na wodzie przeszkodami potrafi momentami „podnieść ciśnienie” :). A do tego owocna współpraca z towarzyszem przed lub za sobą potrafi czasami być prawdziwym sprawdzianem dla obojga wodnych wędrowców.

9. Poznawanie nowych ludzi i zacieśnianie relacji

Wspólny wyjazd to znakomita okazja do poznania nowych i ciekawych ludzi lub też zacieśnienia więzi z tymi, których już znamy. Wypady kajakarskie sprawdzają się jako wyjazdy integracyjne, atrakcja podczas rodzinnych wakacji czy wyjazdy towarzyskie. Popularnością cieszą się także zorganizowane spływy, np. studenckie, na których mile widziani są nie tylko posiadacze indeksów, ale wszyscy będący młodzi duchem :).

10. Nie czekaj – popłyń już teraz!

Kajaki to po prostu doskonała zabawa! Entuzjastów ciągle przybywa, a ci którzy wybiorą się choć raz chętnie wracają. Wychodzi więc na to, że nie pozostaje nic innego, jak rezerwować termin w kalendarzu, skompletować grupę bliskich i… ruszać z nurtem!

One Comment
  1. Pełen profesjonalizm, kajaki czyściutkie, miła obsługa pozdrowienia dla Pana Radka. Tak trzymać.

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.