Rzeka Odra

Odcinek Środkowej Odry od miejscowości Brzeg Dolny do Bytomia Odrzańskiego


1. Spływy kajakowe Odra – odcinek z Malczyce  – Ścinawa, czas spływu  około 4 godz.

Odcinek łatwy do przepłynięcia, nie występują po drodze żadne przeszkody. Największą atrakcją jest opactwo pocysterskie w Lubiążu widziane z wody (zespół klasztorny jest drugim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie, pierwszym jest kompleks pałacowo-klasztorny Eskurial w Hiszpanii). Powierzchnia dachów zajmuje ok. 2,5 ha, a długość fasady wynosi 223 metry i jest to najdłuższa fasada barokowa w Europie. Posiada ponad 600 okien.

Poniżej Lubiąża z lewej strony dopływa rzeka Kaczawa z prawej zaś Jezierzyca. Spływając po drodze mijamy 3 mosty aby spływ zakończyć w porcie w Ścinawie. Wycieczkę możemy wydłużyć o kolejne 4 godz. spływając z Brzegu Dolnego.

2. Spływy kajakowe Odra – odcinek z Ścinawa – Bełcz Wielki  czas spływu  około 5,5 godz.

Piękna przyroda. Duża liczba  dzikich zwierząt oraz  rzadkich i chronionych roślin. Lewa strona rzeki usiana jest pozostałościami po bunkrach z czasów II wojny światowej.

Linia (Pozycja) Środkowej Odry (niem. Oderstellung). Jest to zespół około 650 żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Oprócz betonowych bunkrów wybudowano także schrony drewniano-ziemne, betonowe stanowiska karabinów maszynowych i umocnione stanowiska artylerii. Rejony mostów otoczono zasiekami z drutu kolczastego i założono pola minowe. Oprócz zasadniczej linii obrony powstały także fortyfikacje przedpola i umocnione przyczółki mostowe na prawym brzegu Odry, a także fortyfikacje tyłowe na Linii Bobru – tzw. “Rygiel Bobru”. Oderstellung miała zabezpieczyć głównie tereny Dolnego Śląska, w 1939 na niektórych odcinkach osłaniała koncentracje odziałów niemieckich szykujących się do ataku na Polskę. Według planów dowództwa niemieckiego fortyfikacje linii miały zatrzymać ofensywę styczniową Armii Czerwonej, co jednakże nie powiodło się.

Linia Oderstellung została przełamana na całej długości w przeciągu kilkunastu dni. 23 stycznia 1945 odziały sowieckie przełamały linię fortyfikacji w rejonie Ścinawy, co pozwoliło na utworzenie przyczółka na lewym brzegu Odry, natomiast 29 stycznia 1945 odziały radzieckie utworzyły przyczółek w rejonie Cigacic, desant koło Cigacic został przejściowo odparty przez Niemców, jednakże i ten odcinek frontu został przełamany. 14 lutego na skutek sukcesów wojsk radzieckich w innych sektorach frontu zajęta została m.in. Nowa Sól i Zielona Góra. Do połowy lutego 1945 opór na większości odcinków Linii Środkowej Odry został przełamany, do 1 kwietnia (Głogów) i 6 maja (Wrocław) 1945 broniły się załogi okrążonych miast-twierdz.

Spływając mijamy jeden nowo wybudowany  most. Kończymy  niedaleko wsi Bełcz Wielki.

3. Spływy kajakowe Odra – odcinek Bełcz Wielki – Głogów, czas spływu około 4 godz.

Ciąg dalszy pięknej i dzikiej przyrody, licznych łach piaskowych idealnych na odpoczynek po wiosłowaniu. Płynąc na prawym brzegu widzimy  ujście Baryczy. 3 km przed Głogowem brzegi rzeki są  umocnione. Mijamy dwa mosty (różowy Most Tolerancji, oraz most kolejowy). Kończymy spływ po lewej stronie tuż za mostem kolejowym. Spływ możemy przedłużyć o kolejne 3,5 godziny spływając do Bytomia Odrzańskiego.